ITEMS IN THE CATEGORY

  The Living Masjid Al-Aqsa

  Her mescid müminler için hayat kaynağıdır. Özelliklede Mescid-i Aksa gibi bereketli olduğu Kur ani ifade ile sabit olan bir mekândan bahsediyorsanız ….

  Mescid i Aksa, ziyaretine gelen müminlere hayat, hayatlarına bereket verir.

  Mübarek alan da ziyaretçilerinden enerji alır, neşe katar halet i ruhiyesine

  Dua eden, namaz kılan, seyreden insanlar

  İstirahat eden büyükler

  Koşturan çocuklar..

  Sadece insanlar değil, zeytin ağaçları, kuşlar, kediler…

  Pırıl pırıl güneşi ısıtır içiniz, yağmuru bereket katar toprağa ..

  Haliyle bu yazıda sayılan her şey de Mescid-i Aksa arşivine girmeyi hak eder.

  More...

  Masjid-i Aksada Plants and Trees

  144 dönümlük Aksa Külliyesinin büyük bir kısmı açık alandır. Bu alanların da önemli kısmını ağaçlar kaplar. Az miktardaki palmiye ve diğer ağaçları göz ardı edersek en kalabalık ve belki de Aksa ile en ahenkli grup; zeytin ağaçlarıdır.

  Tam karşıdaki Zeytin Dağı’na nazire yaparcasına Beytülmakdis tepesine, olanca tevazuu ile yayılan bu asırlık anıtlar Kudüs şehri gibi bereketi temsil eder. Varlığı ve asil duruşunun yanında gölgesi, estetiğe katkısı ve teberrüken lütfettiği meyvesi ile Aksanın ziyaretçilerine hizmet eden ağaçlarımız da zikredilmesi gereken ana yapıtaşlarındandır.

  More...

  Olive Harvest

  Her yıl hasat döneminde olduğu gibi bu sene de Kudüs'teki farklı okullardan yüzlerce öğrenci, Mescid-i Aksa'nın arazisinde bulunan zeytinleri toplamak ve elde edilen yağları fakirlere ulaştırmak için seferber oldu.

  Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'ne bağlı Kudüs Zekât Komitesi Müdürü Hamza el-Kaysi, komitenin yıl boyunca Aksa'da bulunan zeytin ağaçlarıyla ilgilendiğini ve bakımını üstlendiğini belirtti.

  Sekiz yıl önce bu faaliyetlere başladıklarını söyleyen Kaysi, "Elde edilen zeytinyağları sadece fakirlere verilir. Pek çok insanın alma isteğine rağmen hiçbir şekilde satılmaz." dedi.

  Her yıl hasat mevsiminde, zeytinlerin toplanarak fabrikaya götürüldüğünü ve elde edilen zeytinyağlarının Zekât Komitesine kayıtlı fakirlere dağıtıldığını anlatan Kaysi, bu yıl da işgal altındaki Kudüs'te bulunan 450-500 fakir ailenin bu yağlardan istifade ettiğini aktardı.

  Kaysi, bu yılki hasadın bereketli olduğunu ve her aileye 3 litre zeytinyağı dağıtıldığını ifade etti.

  Her yıl yüzlerce öğrenci zeytin toplamak için Aksa'ya geliyor

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da hasat mevsimi başladığında Kudüs'ün farklı okullarından yüzlerce öğrencinin, çevresindeki ağaçlardan zeytin toplamak için Aksa'ya akın ettiğini söyleyen Kaysi, bu durumda yardımdan ziyade öğrencileri Aksa'da buluşturmanın ayrıca memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

  Birçok öğrencinin zeytinlerden elde edilen yağların fakirlere ulaştırılması dolayısıyla hasada katılmak istediğini söyleyen Kaysi, zeytin hasadına katılımın öğrenciler arasındaki en önemli gönüllülük etkinliği olduğunu dile getirdi.

  Zeytinyağları "sadece fakirlere"

  Mescid-i Aksa'da 600 ila 800 civarında zeytin ağacı bulunduğunu ve bunların vakıf malı olduğundan kimsenin alma veya satma gibi hakkı olmadığını aktaran Kaysi, "Fakirlerin onurunu kırmamak ve incitmemek için kameralardan uzak şekilde bu yağları dağıtıyoruz." diye konuştu.

  Mekânın kutsallığından dolayı zeytin ağaçları ve yağları da özel

  Kudüs Zekât Komitesi Müdürü Kaysi ayrıca Mescid-i Aksa'nın kutsallığından dolayı zeytin ağaçları ve yağlarının da insanlar nezdinde özel bir yere sahip olduğunu söyledi.

  Kaysi, "Başta Kudüs olmak üzere Filistin'deki her ailenin buradaki zeytin ağaçlarıyla özel bir bağı var. Aksa'nın zeytinyağları sadece fakirlere gittiğinden bu konuda yoksullar zenginlerden daha şanslılar." dedi.

  Zekât Komitesinin faaliyetlerinin sadece zeytinyağlarının dağıtılmasıyla sınırlı kalmadığını hatırlatan Kaysi, dini bayramların yanı sıra kıyafet ve özellikle öğrencilere yönelik yardımlarda bulunduklarını aktardı.

  Filistin Tarım Bakanlığı'na göre, işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze Şeridi'nde meyve veren zeytin ağaçlarının sayısı yaklaşık 8,5 milyon. Bunlara ek olarak henüz meyve vermeyen 2,5 milyon zeytin ağacı daha bulunuyor.

   

  Kudüs- Abdurrauf Arnavut

  More...